همکاری با ما /معرفی مجله

بررسی اعتبار سنجی مجلات علمی

سامانه محقق
سامانه معرفی نشریات
سامانه بررسی نشریات
معرفی همایش ها و کنفرانس ها
سامانه محقق به معرفی اساتید و هیات علمی دانشگاهها و محققین برتر کشور می پردازد. هدف این سامانه آشنایی ساده تر و ارتباط دقیق تر بین اساتید و محققین کشور می باشد. این سامانه به معرفی افتخارات و اختراعات ، درجه علمی ، مقالات چاپ شده توسط محقق و عضویت در نشریات و ... می پردازد.
Impact factor چیست ؟ ۱۰/۲۹/۱۳۹۷
 ضریب تاثیر (ایمپکت فکتور) مجلات

ضریب تاثیر (ایمپکت فکتور) مجلات

Eugene Garfield بنیان گذار موسسه علمی ISI، در سال 1960 ایمپکت فکتور را بنا نهاد. ایمپکت فکتور یا ضریب تاثیر شاخصی کمی است که برای ارزیابی و رتبه بندی نشریات علمی در رشته های مختلف در سطوح مختلف علمی یا به منظور قیاس مجلات در سطوح بین المللی استفاده می گردد.

Garfield  بنیان گذار موسسه علمی، در سال 1960 ایمپکت فکتور را بنا نهاد.ایمپکت فکتور یا ضریب تاثیر شاخصی کمی است که برای ارزیابی و رتبه بندی نشریات علمی در رشته های مختلف در سطوح مختلف علمی یا به منظور قیاس مجلات در سطح بین المللی استفاده می شود.

ضریب تاثیر در حقیقت میزان تاثیری است که مقاله ای بر مقالات بعدی می گذارد نشان می دهد که و به اختصار آن را IF  می نامند.این فاکتور نشان می دهد که چه میزان به این مقاله ارجاع شده است. دقت کنید که عدد این شاخص در مقالات پزشکی فقط قابل مقایسه با ضریب تاثیر سایر مقالات پزشکی است و نمی توان ضریب تاثیر مجلاتی که موضوع آن ها پزشکی است را با ضریب تاثیر مجلاتی با سایر موضوع های علمی مقایسه کرد.

شاخص  impact factorدر یک سال معین نه برای یک مقاله یا یک نویسنده بلکه برای یک نشریه حساب می شود. این شاخص از تقسیم مقالات ارجاع کننده به مقالات منتشر شده از آن نشریه در دو سال گذشته محاسبه می شود. سالیانه در بانک اطلاعاتی web of science  و توسط موسسه ISI  بالغ بر 11000 ژورنال انتشار می یابد و مورد ارزشیابی قرار می گیرد. در نتیجه این شاخص فقط برای ژورنال های منتشر شده در ISI  استفاده می شود.

دانشجویان و محققین در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا همواره سعی در ارتقاع کیفیت مقالات و تحقیقات خود دارند تا بتوانند آن ها را در مجلاتی با ایمپکت فکتور بالا به چاپ برسانند زیرا این مساله موجب بالا رفتن اعتبار نویسنده می شود.

برای آگاهی از میزان شاخص IF  ژورنال می توان به سایت همان مجله علمی مراجعه کرد. همچنین برای اطمینان از صحت این شاخص چندین سایت معتبر وجود دارند که می توان به آنها مراجعه کرد.منجمله موتور جست و جوی همین سامانه می باشد که میتوان به سادگی ضریب تاثیر مجلات را با آن بررسی نمود.

مقالات مرتبط
بررسی برترین کشورها در اسکوپوس
بررسی برترین کشورها در اسکوپوس
پایگاه اسکوپوس که یکی از مهمترین پایگاه های علمی دنیا می باشد، تا کنون میلیون ها مقاله و مجله را از سرتاسر دنیا نمایه کرده است. در بخش country ranking این پایگاه برترین کشور های [...]
ضریب تاثیر (ایمپکت فکتور) مجلات
ضریب تاثیر (ایمپکت فکتور) مجلات
Eugene Garfield بنیان گذار موسسه علمی ISI، در سال 1960 ایمپکت فکتور را بنا نهاد. ایمپکت فکتور یا ضریب تاثیر شاخصی کمی است که برای ارزیابی و رتبه بندی نشریات علمی در رشته های مخت [...]
انتشارات علمی springer
انتشارات علمی springer
در این بخش انتشارات علمی معتبر springer مورد بررسی قرار گرفته و معرفی می گردد. این انتشلرلت یکی از معتبرترین انتشارات جهان می باشد. [...]